საქონლის კომბინირებული საკვების გადაცემა ფერმერებისათვის
ა(ა)იპ აგროსერვის ცენტრმა ავსტრიის განვითარების სააგენტოს მიერ დაფინანსებულ „ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის პროექტის ფარგლებში“ ქობულეთის, ხელვაჩაურის და შუახევის მუნიციპალიტეტებში შერჩეული 5 ფერმერიდან ერთ-ერთს, ცოტნე დარჩიძეს, საკუთრებაში არსებული პირუტყვის გამოკვებისთვის კომბინირებული საკვები და ლოკი ბლოკი (ვიტამინიზირებული და იოდიზირებული პირუტყვის სალოკი მარილი) გადასცა.
პროგრამის მიზანია ფერმერებს ვაჩვენოთ თუ რა მნიშვნელობა აქვს პირუტყვთა სრულფასოვან და სწორ კვებას, რომლის შედეგადაც წველადობა იზრდება 34%მდე, ხოლო რძის ცხიმიანობა 37%მდე გაუმჯობესდება.
პროექტის ფარგლებში დღეს პირველი საკონტროლო წველა ჩატარდა, რომელიც გაგრძელდება პერიოდულად. პროგრამის ფარგლებში გაცემული საკვებით სწორი კვების პირობებში გამოვლინდება თუ რამდენად გაიზარდა პროდუქტიულობის დონე. აღნიშნული პროექტი 6 თვეს მოიცავს.
ფერმერებზე კომბინირებული საკვების და ლოკი ბლოკის გადაცემას აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ავთანდილ მესხიძე და აგროსერვის ცენტრის დირექტორი გოჩა ბერიძე ესწრებოდნენ.

cattle combined feeding
Within the Animal health management project, Agroservice centre gave cattle combined food and Iodized salt to chosen farmer Tsotne Darchidze, there are 5 farmers from Kobuleti, Khelvachauri and Shuakhevi municipalities  who are participating in the project.
The aim of the project is to show the farmers, how important is the feeding process, within what the milking process is increasing up to 34%, milk fat content is 37%, and the calf is born healthy. Scientifically, it’s proven that livestock productivity determines 25%-breed, 25%-vet education and 50%-feeding, keeping and care.
The process attendid deputy minister of Agriculture of Ajara Mr. Avtandil Meskhidze and director of Agroservice centre, Gocha Beridze.