აგროსერვის ცენტრის გამოცდილებას საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დელეგაცია გაეცნო
28 ნოემბერს, აგროსერვის ცენტრის ქობულეთის ფილიალს საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს 25 კაციანი დელეგაცია ეწვია. დელეგაციის წევრები, რომლებსაც საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე დავით გალეგაშვილი ხელმძღვანელობდა აგროსერვის ცენტრში განხორციელებულ პროექტებსა და სერვისებს გაეცნენ. ვიზიტის მიზანი სტუმრებისთვის აგროსერვის ცენტრში ბოლო სამი წლის განმავლობაში დანერგილი სიახლეების დემონსტირება და გამოცდილების გაზიარება იყო, რადგანაც სამომავლოდ აგროსერვის ცენტრის მოდელის საქართველოს სხვა რეგიონებში დუბლირება იგეგმება.
სტუმრებმა ორგანიზაციაში დაათვალიერეს, როგორც ვაზისა და ხეხილის სანერგე მეურნეობა, ასევე მაღალტექნოლოგიურ მარწყვისა და ტკბილი წიწაკის სასათბურე მეურნეობები, ბალახის ინტენსიური წარმოების დანადგარი, ხილის საშრობი მინი-საწარმო და და სამაცივრე საკნები. დელეგაციის წევრებმა ნიადაგის აგროქიმიური კვლევისა და ფურის ხელოვნური განაყოფიერების სერვისებსაც მოინახულეს.
სპეციალურად დელეგაციის წევრებისთვის აგროსერვის ცენტრში ორგანიზაციის სანერგე მეურნეობებში მოყვანილი ციტრუსისა და ხეხილის გამოფენა მოეწყო, სადაც 40-მდე სხვადასხვა ჯიშის ციტრუსის ნაყოფი, ყურძენი, ვაშლი, ბროწეული, ვაშლისა და ხურმის ჩირი, ასევე აგროსერვის ცენტრში დაწურული ღვინო და არაყი იყო წარმოდგენილი.
შეხვედრაზე გაეროს განვითარების პროგრამის წარმომადგენლებმა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივ ,,მაწყვალთას’’ ბალახის ინტენიური წარმოების დანადგარი გადასცეს. დანადგარის მიერ წარმოებული ბალახი ერთ ჰექტრამდე საძოვარს ცვლის. დელეგაციის შემადგენლობაში საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურების, სასოფლო-სამეურნეოს კოოპერატივების განვითარების სააგენტოსა და საქართველოს მელიორაციის კომპანიის ხელმძღვანელები, გაეროს განვითარების პროგრამის წარმომადგენლები და სხვა ოფიციალური პირები შედიოდნენ.

Delegation of ajara Agricultural ministry acquaintance implemented projects and services of Agro service center
25 people delegation of Ajara agricultural ministry visited branch of Agro service center of Kobuleti region. The delegation acquaintance implemented projects and services of Agro service center. The aim of the visit was to demonstrate the last 3 years novelty of agro service center and share experience. It is planned to open duplicates of Agro service center in the other regions of Georgia.
The delegation visited vine and fruit trees nursery thrifts, also strawberry and sweet paper greenhouse economy, grass-intensive production equipment, fruit drying plant and a mini-refrigerator cells. The delegation members also visited fur agrochemical research and artificial insemination services.
On the meeting representors of UN project transmitted Intensive production facility of grass to the cooperative “Matskvlta”. The members of delegation were: Information-consulting work managers of Ministry of Georgian agriculture, agricultural Cooperative Development Agency managers and the reclamation of the company's managers, representatives of UNDP and other officials.