დაავადება პიროპლაზმოზის შემთხვევები სოფელ ჯოჭოში
ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებმა სოფელ ქვედა ჯოჭოში მსხვილი რქოსანი პირუტყვი მოინახულეს, რადგან მიღებული ინფორმაციით სოფელში  ადგილი ჰქონდა საქონლის დაცემის ფაქტებს.
დაავადების კლინიკური ნიშნების დახასიათებისას სპეციალისტებმა ეჭვი დაავადება პიროპლაზმოზე მიიტანეს. პიროპლაზმოზი  სისხლის პარაზიტული დაავადება, რომელიც წველადობის დაქვეითებით, მაღალი ტემპერატურით, სიყვითლითა და  ფილტვების შეშუპებით ხასიათდება, რაც საბოლოოდ პირუტყვის სიკვდლის იწვევს. სოფელ ქვედა ჯოჭოში ვეტ ექიმის დრულად ჩარევის შემდეგ პირუტყვი შესაბამის მკურნალობას დაექვემდებარა და გადარჩა, თუმცა რამდენიმე ფერმერს დაგვიანებული მკურნალობის გამო საქონელი დაეღუპა.
„აგროსერვის ცენტრის“ სპეციალისტებმა მოსახლეობას დაავადების კლინიკური ნიშნები გააცნეს და პირველადი დახმარების ის საშუალებები აუსხნეს, რომლითაც ვეტექიმის მოსვლამდე უნდა იხელმძღვანელონ. სპეციალისტებმა ფერმერებს ურჩიეს, რომ სხვა დაავადებების, კერძოდ კი თურქულისა და ციმბირის წყლულის  თავიდან აცილების მიზნით პირუტყვს პროფილაქტიკური აცრები ჩაუტარონ, რომელიც სახელმწიფო დაფინანსებით, უფასოდ მიმდინარეობს.

Piroplasma disease in Village Jocho
The employees of Khelvachauri Informational-consultative Service Center visit village Jocho to find out the condition of cattle. According to the information because of some reason cows have been dying there.
After they got acquainted with the clinical symptoms of disease, specialists suspected that it was Piroplasma, blood parasitic disease, which is characterized by reduced milk productivity, high temperature, yellowness and pulmonary edema. At the end disease causes the death of cow. Cattle which got timely cure from the veterinarian have been survived, however because of delayed treatment some farmers lost their cows.
“Agro Service Center” specialists introduced symptoms of disease to the farmers and provided them with the information regarding to the first aid facilities. Consultants recommended farmers to vaccinate their cattle against the other diseases, in particular against the Foot-and-Mouth Disease (FMD) and Siberian ulcer which has been financed by the state fund.