შუახევში შხამქიმიკატების სარეალიზაციო პუნქტის გახსნას ითხოვენ
შუახევის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები უჩამბის თემის მოსახლეობას შეხვდნენ. მათ ფერმერებთან რაიონში სოფლის მეურნეობის სფეროში არსებულ მდგომარეობასა და არსებული პრობლემების გადაჭრის გზებზე ისაუბრეს.
კონსულტანტებმა ფერმერთა ნათესები დაათვალიერეს, რომლის დროსაც აღმოჩნდა, რომ ნათესთა ზოგიერთი სახეობა დამოუკიდებლად წამლობის პრევენციის გარეშე ნაკლებად მედეგია მავნებლებისა და დავადებების მიმართ. ამიტომ  მეტ-ნაკლებად გვხდება დაავადებული ნათესი კულტურები, რაც პროფილაქტიკური წამლობების დროულად ჩაუტარებლობით აიხსნება.
განსაკუთრებით, დავადებულია ბოსტნეული კულტურები (პომიდორი, კიტრი,) და კარტოფილის ნარგავები, რასაც ხელი შეუწყო გარემო პირობებმაც. ნარგავებში შეიმჩნევა პომიდორის ჭკნობის, ფიტოფტორის, ჭრაქითა და  ბაქტერიოზით დავადების კერები. ყველა ამ დავადებების წინააღმდეგ პრევენციული ღონისძიებების ჩასატარებლად ფერმერებს სამსახურის მხრიდან შესაბამისი კონსულტაციები გაეწიათ.
უჩამბის თემის მოსახლეობა შუახევის მუნიციპალიტეტში მცენარეთა დაცვის საშუალებებისა და მინერალური სასუქების სარეალიზაციო პუნკტის გახსნას მოითხოვს.  როგორც “აგროსერვის ცენტრის” კონსულტანტები აცხადებენ, ზემოთ ხსენებული სარეაზაციო პუნქტის გახნის შემთხვევაში  მათ მიერ გაწეული რეკომედაციები ფერმერისათვის უფრო ეფექტური და დროული იქნება, რადგან ისინი მუნიციპალიტეტშივე მოახერხებენ შხამქიმიკატების შეძენას.

Demand on the store of toxic chemicals in Shuakhevi
The employees of Shuakhevi Informational-Consultative Service Center met with the residents of Uchamba community. They talked about the current situation regarding to the agriculture in the municipality and about the solutions for the existing problems.
While looking around the crops of farmers, specialists have discovered that some plants are not enough resistant against the pests and diseases without preventive treatment against them by farmers. In the consequence of it, some plants have been more or less infected.
Vegetables (cucumber, tomato) and potato plants have been especially infected, which also was supported by the environmental conditions. The dissemination areas of Phytophthora, Bacterioze and Mildew diseases have been noticed in the crops and farmers have been provided with the appropriate consultations regarding to the usage of preventive measures against the diseases by the consultants.
Residents of Uchamba community demand to open the store for plant protection products and mineral fertilizers in Shuakhevi municipality. According to the Agro Service Center Specialists the opening of above mentioned store will make their advices more effective for farmers, because residents will be able to buy poisonous chemicals in the municipality.