აგროსერვის ცენტრის ვაზისა და ხეხილის სანერგე მეურნეობაში აგროტური მოეწყო
დღეს, აგროსერვის ცენტრის გვარა–ხუცუბნის ვაზისა და ხეხილის სანერგე მეურნეობა აგროტურის ფარგლებში 30–მდე ფერმერმა მოინახულა. მათ ადგილზე დაათვალიერეს უკვე მსხმოიარობაში შესული 1 წლის ვაზისა და ხეხილის ელიტარული და ტრადიციული ჯიშები. გარდა ამისა, ფერმერები აგროსერვის ცენტრის ხილის საშრობი მინი საწარმოსა და სამაცივრე დანადგარების ფუნქციონირებას, ასევე სერვისით სარგებლობის პირობებსა და უპირატესობებს გაეცნენ. აგროტურის მიზანი ფერმერებისთვის აგროსერვის ცენტრის იმ სიახლეებისა და სერვისების გაცნობაა, რომელთა გამოყენებაც მათ მეურნეობის განვითარებაში დაეხმარებათ.
აგროსერვის ცენტრში ხილის შრობისა და ე.წ. შოკური გაყინვის სერვისები ამოქმედდა. შოკური გაყინვის სერვისით უკვე ისარგებლა კომპანია „ვანრიკმა“ და აგროსერვის ცენტრში 6 ტონამდე მოცვი გაყინა. რაც შეეხება, ხილის შრობას ფერმერები აგროსერვის ცენტრში სტუმრობისას მოცვის შრობის პროცესს დაესწრნენ.
გვარა-ხუცუბნის ვაზისა და ხეხილის სანერგეში, რომელიც ფერმერებმა დაათვალიერეს 7000 ათას ძირამდე ვაზისა და ხეხილის სხვადასხვა ჯიშებია განთავსებული. ორი წლის შემდეგ ორგანიზაცია არსებული ჯიშების გამრავლებასა და ფერმერებისთვის თვითღირებულების ფასად მიწოდებას გეგმავს.
აგროტურისას, რომელიც „ენპარდ აჭარა“ პროექტის ფარლებში ფინანსდება აგროსერვის ცენტრი ქობულეთსა და ბათუმს შემოერთებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებმა ფერმერებმა მოინახულეს, თუმცა მომავალ კვირაში მას სხვა მუნიციპალიტეტეში მცხოვრები ფერმერებიც ესტუმრებიან.

Agro tour held in Gvara fruit and vine nursery of Agro Service Center
30 farmers visited Agro Service Center fruit and vine nursery in Qobuleti within the frame of Agro tour today and observed the elite and traditional breeds of vine and fruit there. Besides, they got acquainted with the newly opened fruit drying and shock freezing services, their advantages and service usage conditions. Agro tour aims to introduce those new services and ongoing works of Agro Service Center with the farmers in order to support development of their farms.
Agro Service Center opened fruit shock freezing and drying services. “Vanrik” company was the first who used the service and froze 6 tons of blueberries there. Farmers were able to attend blueberry drying process while visiting the mini enterprise as well. The nursery where they examined the vine varieties 7000 saplings of vine and fruit is cultivated, from which organization plans to produce the new ones and deliver them to farmers. Within the frame of above mentioned agro tour farmers from Qobuleti and Batumi joined territories visited the nursery, however organization plans to organize same tours for farmers living in other municipalities of Ajara as well. The Agro tour was financed within the frame of ENPARD Ajara program.