ჩაქვის ციტრუსის სანერგე მეურნეობაში ნერგების მდგომარეობის შესასწავლად სპეციალური კომისია შეიქმნა
აგროსერვის ცენტრის ჩაქვის ციტრუსის სანერგე მეურნეობაში ნერგების მდგომარეობა სოფლის მეურნეობის დარგის მეცნიერ-თანამშრომლებისგან შემდგარმა სპეციალურმა კომისიამ შეისწავლა. კომისია, რომელის შემადგენლობაშიც არიან სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორები შოთა ლამპარაძე, ზურაბ მიქელაძე, რეზო ჯაბნიძე, ავთანდილ მესხიძე და აგროსერვის ცენტრის აგრონომები, ჩაქვის სანერგეში ციტრუსის ნერგების გაყინვის შესახებ ნაციონალური მოძრაობის წარმომადგენლების მიერ გაკეთებული განცხადების შემდეგ შეიქმნა, რათა ობიექტურად შეფასდეს სანერგეში არსებული მდგომარეობა. როგორც სპეციალისტები აცხადებენ, სანერგეში ყველა აგროღონისძიება დროულად არის ჩატარებული, რაც ნერგების მდგომარეობაზეც აისახება.
„არც ერთი ციტრუსის ნერგი არ არის დაზიანებული ყინვისა და თოვლის გამო, რადგან ყველა ის ნერგი, რომელიც დაბალი ყინვაგამძლეობით გამოირჩევა საზამთროდ შეფუთულია, დანარჩენი კი ჭიგოზეა აკრული,“ განცხადა სოფლის მეურნეობის დოქტორმა რეზო ჯაბნიძემ.
ჩაქვის ციტრუსის სანერგე მეურნეობაში აკლიმატიზაციას საზღვარგარეთის ქვეყნებიდან შემოტანილი ციტრუსოვანთა 4000-მდე ნერგი გადის. მათ შორისაა მანდარინის, ლიმონის, ფორთოხლის, პომელოს და სხვათა ნერგები. აგროსერვის ცენტრი მათგან იმ ჯიშის ნერგებს, რომლებიც ადგილობრივ პირობებში უფრო მეტად გამოდგება, გამოავლენს კარგ ნიშან-თვისებებს და ადვილად შეეგუება კლიმატს გაამრავლებს და მოსახლეობას თვითღირებულების ფასად მიყიდის. „ჩვენი სანერგეს მიზანია გამოვცადოთ თუ როგორი ყინვა გამძლეობით გამოირჩევა თითოეული ნერგი, რათა გასამრავლებლად შევარჩიოთ ის ჯიშები და ნერგები, რომლელიც ფერმერს გამოდგება,“ განაცხადა გოჩა ბერიძემ, აგროსერვის ცენტრის დირექტორმა.

Special committee created to study the condition of saplings in Chakvi citrus nursery
The special committee examines the condition of saplings in Chakvi citrus nursery. The main reason for creating the committee was the declaration of representatives of United National Movement about the freezing of saplings in the nursery, which turned out to be false. After studding the condition of saplings the members of committee stated that, all agro measures have been used in citrus nursery in timely manner. The members of committee are the professors of agriculture Shota Lamparadze, Zurab Miqeladze, Rezo Jabnidze, Avtandil Meskhidze and Agronomists of Agro Service Center.
“None of saplings are damaged by the freeze and snow, because those which are not frost-resistant have been covered by the special material, while others have been attached to the sticks,” professor of Agriculture Rezo Jabnidze said.
4000 citrus saplings, brought from abroad are adapting to the local climate and condition in above mentioned citrus nursery, among which are tangerine, orange, lemon and other citrus varieties. At the present Agro Service Center specialists have been observing and examining the saplings, based on which most suitable varieties will be produced and sold among farmers in the future.
“Our goal is to test each sapling in order to select most suitable ones from them for our farmers and region,” Agro Service Center director Gocha Beridze explained.