ციტრუსის ფორუმი 2017
დღეს, აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ა(ა)იპ აგროსერვის ცენტრის ორგანიზებით, სასტუმრო შერატონში გაიმართა რიგით მეორე საერთაშორისო ფორუმი-„ციტრუსის ექსპორტი 2017“. ფორუმის მონაწილეებს მიესალმნენ აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე ზურაბ პატარაძე და საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი. ციტრუსის ექსპორტი 2017-ის შესახებ პრეზენტაცია აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ავთანდილ მესხიძემ წარმოადგინა.
„ციტრუსის ექსპორტი 2017“-ის მიზანი ციტრუსის სარეალიზაციოდ ახალი ბაზრების ათვისებაა. ფორუმში იმ 9 ქვეყნის 33 მსხვილი ექსპორტიორი მონაწილეობდა, რომლებშიც აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ გასვლითი შეხვედრები ჩაატარა.
პოლონეთის, ბელორუსიის, ლატვიის, რუსეთის, ყაზახეთის, სომხეთის, ტაჯიკეთისა, უკრაინისა და უზბეკეთის წარმომადგენელმა იმპორტიორებმა დაათვალიერეს ციტრუსის მიმღებ გადამამუშავებელი საწარმოები და ადგილზე გაეცნენ ციტრუსის საექსპორტო სამზადისის ტექნოლოგიურ პროცესებს.
ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე დავით გაბაიძე, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები. ასევე, ყველა ის სამთავრობო, და არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც შეიძლება რაიმე სახით, დაკავშირებული იყოს ციტრუსის ექსპორტის ხელშეწყობის კუთხით საქართველოდან.
ფორუმის დასკვნით ნაწილი გაიმართა კითხვა პასუხის რეჟიმში. ადგილობრივ ციტრუსის დამამზადებლებსა და ექსპორტიორებს მიეცათ საშუალება დაესვათ შეკითხვები მათთვის საჭირო საკითხებზე, ასევე დაამყარონ უშუალო ურთიერთობები კონკრეტული ქვეყნის ბიზნეს წრეების წარმომადგენლებთან.

The forum ’’ Citrus Export 2017 " initiated by N(N)JP Agroservice centre has been held in Batumi Sheraton. The Chairman of Ajara Government Zurab Pataradze, Minister of Agriculture of Georgia Levan Davitashvili and Minister of Agriculture of Ajara Avtandil Meskhidze attended the meeting. Growing interest is observed towards Georgian citrus from different exporting countries as a result of which new export markets have emerged whereby.
At the forum, the officials were focused on citrus export-related organizational issues which included citrus production, processing, packaging material, delivery of products as well as export products which gain a competitive advantage in the market.
At the citrus forum 2017 were presented 33 participants of 9 countries. The final part of the forum was held in B2B mode. Local citrus producers and exporters were allowed to ask questions about the issues they needed, and to establish immediate relation with the representatives of the business circles of the particular country.