აგროსერვის ცენტრს აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე და მინისტრები სტუმრობდნენ
დღეს, აგროსერვის ცენტრის გვარა–ხუცუბნის ვაზისა და ხეხილის სანერგე მეურნეობა და ფერმერთა მომსახურების ცენტრი აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე არჩილ ხაბაძემ მინისტრებთან ერთად მოინახულა. სტუმრებმა ვაზის საადრეო ჯიშის პირველი მოსავალი ინახულეს და ორგანიზაციაში ახლად ამოქმედებულ სერვისებსაც გაეცნენ.
აგროსერვის ცენტრში ხილის შრობისა და გაყინვის სერვისები ამოქმედდა. ამჟამად, საწარმოში მოცვის შრობის პროცესი მიმდინარეობს. სერვისით სარგებლობა ნებისმიერ ფერმერს შეღავათიან ფასად შეუძლია. ორგანიზაცია მათ ვაშლის, ქლიავის, ხურმისა და მოცვის ნაყოფის გაშრობასა და შეფუთვას თვითღირებულების ფასად სთავაზობს. გარდა ხილის შრობისა, საწარმოში ასევე ამოქმედდა ხილის შოკური გაყინვის სერვისიც, რაც ხილის დაბალ და ზედაბალ ტემპერატურაზე სწრაფად გაყინვას ითვალისწინებს. სერვისით უკვე ისარგებლა კომპანია „ვანრიკმა“ და აგროსერვის ცენტრში 6 ტონამდე მოცვი გაყინა.
რაც შეეხება, ვაზისა და ხეხილის სანერგეს იქ 7000 ათას ძირამდე ვაზისა და ხეხილის სხვადასხვა ჯიშებია გაადგილებული. კერძოდ, კი 25–მდე ვაზის ქართული და უცხოური სასუფრე-საღვინე ჯიშები, ასევე ვაშლის, მსხლის, ბლის, ატმის, ბროწეულის, ხუმრის, კაკლის, ფეიხოას, ზეთისხილის, ქლიავისა, აქტინიდიის (კივი) და მოცვის ნერგები. ორი წლის შემდეგ ორგანიზაცია არსებული ჯიშების გამრავლებასა და ფერმერებისთვის თვითღირებულების ფასად მიწოდებას გეგმავს. ვაზისა და ხეხილის ნერგები აგროსერვის ცენტრს საჩუქრად საგურამოს ვაზისა და ხეხილის სარგავი მასალების ეროვნულმა ცენტრმა გადასცა.

The Chairman and the Ministers of Ajara Government visit Agro Service Center
The Chairman of Ajara Government Archil Khabadze along with the Ministers visited Vine and Fruit Nursery of Agro Service Center in Qobulety Municipality and got acquainted with the newly opened fruit drying and shock freezing services there.
At the present, blueberry drying process takes place in Agro Service Center mini enterprise. Besides blueberry, organization offers apple, plum and persimmon drying service to farmers in preferential prices. As for the fruit shock freezing service Vanrik” company was the first which used it and froze 6 tons of blueberries there.
Government members got acquainted with the vine varieties in the nursery, where 7000 saplings of vine and fruit are cultivated. Agro Service Center plans to produce the most suitable varieties and deliver them to farmers with preferential prices. Above mentioned saplings were presented to Agro Service Center by the National Centre for Grapevine and Fruit tree Planting Propagation of Saguramo.