საქონლის ხელოვნური განაყოფიერების სერვისით კიდევ ერთმა მოქალაქემ ისარგებლა
აგროსერვის ცენტრის პირუტყვის ხელოვნური განაყოფიერების სამსახური დღეს გამოძახებაძე  სოფელ ფერიაში, ირემაძეების ოჯახში იმყოფებოდა. საქონლის ხელოვნური განაყოფიერების შედეგად  ირემაძეებს უკვე ყავთ სამი თვის შვიცის ჯიშის ხბო და სურთ ამ სერვისით მეორედ ისარგებლონ. პირუტყვის ვეტერინალური შემოწმების შემდეგ მოხდა მისი ხელოვნური განაყოფიერება.
„ამ სერვისი სარგებლობისას მე მაქვს გარანტი, რომ ჩემი საქონლის ჯიში უმჯობესდება. თუ ჩემი ძროხა 25 ლიტრს იწველის განაყოფიერების შედეგად მიღებული ხბო მინიმუმ 10 ლიტრით გააუმჯობესებს შედეგს,“ განაცხადა ნოდარ ირემაძემ.
აგროსერვის ცენტრში მსხვილფეხა რქოსანი პირუტვის ხელოვნური განაყოფიერების სერვისი 2012 წლის აპრილიდან მოქმედებს და მისი მიზანი რეგიონში საქონლის ჯიშთგანახლება და გაუმჯობესებაა. 2012 წლიდან დღემდე ამ სერვისით 300 მდე მოქალაქემ ისარგებლა.
2013 წლის ივნისიდან ხელვნური განაყოფიერების სერვისი ორგანიზაციამ აჭარის რეგიონის ყველა მუნიციპალიტეტში აამოქმედა. მისი ღირებულება მაღალმთიან აჭარაში 10 ლარი, დანარჩენ მუნიციპალიტეტებსა და ბათუმში კი 20 ლარია.

The in-vitro fertilization service used by one more citizen
The employees of In-vitro fertilization service visited Iremadze’s family in village Peria. They have three month-year-old Shvitz breed of calf born by using the in-vitro fertilization service in Iremadze’s family and are willing to use the same service again. After a veterinary examination of cow specialist has fertilized it by using the in-vitro fertilization method.
“By using this service I have a guarantee that the breed of my cow will be improved. If the yield of milk for my cow is 25 L per day, calf born by using the in-vitro fertilization method would be able to improve the milking by the 10 L,” Nodar Iremadze stated.
The in-vitro fertilization service center is functioning in Agro Service Center since April, 2012 and is aiming to renew and improve the breed of cattle.  300 citizens have used this service since 2012.
Agro Service Center has launched In-vitro fertilization service centers in every municipalities of Ajara region in June, 2013. The service costs 10 Gel in mountainous Ajara and 20 Gel in other municipalities and in Batumi.