მაღალმთიან აჭარაში საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურების რეაბილიტირებული შენობები გაიხსნა
29 მაისს ხულოსა და შუახევში აგროსერვის ცენტრის საიფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურების რეაბილიტირებული შენობები გაიხსნა. ცერემონიას აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე არჩილ ხაბაძე, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი შალვა ფიფია, აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრი ზაურ ფუტკარაძე, გაეროს განვითარების პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილე სოფო ქემხაძე, ევროკავშირის პროექტების მენეჯერი სოფლის მეურნეობის განვითარებისა და სურსათის უვნებლობის საკითხებში ხუან ეჩანოვე და გაეროსა და ევროკავშირის წარმომადგენლები დაესწრნენ. შეხვედრაზე ხელი მოეწერა „ENPARD Ajara- სოფლის მეურნეობის ხელშეწყობა აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში“ ხელშეკრულების გაგრძელებას, რომელიც რეგიონში აგროსექტორის განვითარებასა და მცირე ფერმერთა გაძლიერებას ითვალისწინებს. აღნიშნული პროგრამის ღირებულება 3,3 მილიონ ევროს შეადგენს და ის აჭარაში გასული წლის 18 ივნისს ამოქმედდა. სტუმრებმა პროგრამის ფარგლებში გასულ წელს, ფერმერთათვის მოწყობილ მოცვის სადემონსტრაციო ნაკვეთიც მოინახულეს.
აგროსერვის ცენტრის ფერმერთა საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურები აჭარის მუნიციპალიტეტებში გასული წლის აპრილიდან ფუნქციონირებს. აღნიშნული სამსახურები ხელს უწყობს რაიონში სოფლის მეურნეობის განვითარებას, რადგან აგროსერვის ცენტრის კონსულტანტები ყოველდღიურად უწევენ უფასო კონსულტაცია-რეკომენდაციებს ფერმერებს ბოსტნეულისა და ხილის მოვლა-მოყვანის, მცენარეთა დაცვის, აგრობიზნესის განვითარების, ახალი კულტურების გაშენების, ვეტერინარიისა და უახლესი სასოფლო-სამეურნეო ტექნოლოგიების დანერგვის შესახებ. დღემდე სერვის ცენტრის სპეციალისტების მიერ 7 365 ფერმერს გაეწია კონსულტაცია. აგროსერვის ცენტრს საინფომაციო-საკონსულტაციო სამსახურები აჭარის რეგიონის ყველა მუნიციპალიტეტსა და ქალაქ ბათუმში აქვს განთავსებული. ხულოს, შუახევისა და ქედის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის შენობებს რეაბილიტაცია „ENPARD Ajara- სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობა აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში“ პროექტის ფარგლებში ჩაუტარდათ.

Rehabilitated buildings of Informational-Consultative Service Centers opened in Mountainous Ajara
Rehabilitated offices of Khulo and Shuakhevi Informational-Consultative Service Centers opened on 29 May. Opening ceremony was attended by the Chairman of Ajara A.R Archil Khabadze, The Ministry of Agriculture of Georgia Shalva Pipia along with the Ministry of Agriculture of Ajara Zaur Phutkaradze, the Delegation of the European Union to Georgia and the United Nations Development Programme (UNDP).  UNDP also signed a long-term agreement with the Agro Service Centre to continue the ongoing cooperation and assistance within the frame of European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD). The programme with 3, 3 million budgets promotes agriculture development and small farm assistance in the Ajara Autonomous Republic as a foundation for food security, sustainable production and rural employment. The visitors observed the blueberry demonstration plots for piloting new agriculture technologies as well.
Agro Service Center opened Informational-Consultative Service Centers in each municipality of Ajara last year. Since then 7 365 farmers were provided with consultation-recommendations regarding to the vegetable and fruit care, plant protection, agro business development and introduction of modern agro technologies. Khulo, Shuakhevi and Keda offices have been rehabilitated within the frame of ENPARD Ajara program.