ბათუმში საერთაშორისო კონგრესი „ ქართული ნიორი მსოფლიოს“ გაიმართა
დღეს, სასტუმრო შერატონში გაიხსნა მეორე საერთაშორისო კონგრესი თემაზე  „ქართული ნიორი მსოფლიოს“, რომელშიც მონაწილეობდნენ მეწარმეები და სამეცნიერო ელიტის წარმომადგენლები მსოფლიოს 30 წამყვანი ქვეყნიდან. კონგრესი სიტყვით გახსნა აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ზაურ ფუტკარაძემ და აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარემ ავთანდილ ბერიძემ.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა ერთმანეთს გაუზიარეს თავიანთი ქვეყნების გამოცდილება ნიორის კულტურის ახალი ჯიშების შერჩევის, წარმოებისა და რეალიზაციის შესახებ. კონგრესი მიზნად ისახავს საქართველოსთვის საერთაშორისო კავშირების გაფართოებასა და  სოფლის მეურნეობის პროდუქტებით  საქართველოს გასვლას საერთაშორისო ბაზარზე.   აჭარაში ნიორის კულტურასთან დაკავშირებით არსებულ მდგომარეობაზე პრეზენტაცია აგროსერვის ცენტრის დირექტორის მოადგილე ლევან ბოლქვაძემ გააკეთა, რომელმაც ორგანიზაციის მიერ მაღალმთიან აჭარაში ფერმერთათვის გაკეთებულ ნივრის სადემონსტრაციო ნაკვეთებზე გააკეთა აქცენტი.
კონგრესი საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, კომპანია „მსოფლიო ტექნიკა“ საქართველოში და კომპანია „საუკეთესო ნიორი“ უკრაინაში ორგანიზებით იმართება.  ის ორ დღეს გაგრძელდება და მას  60-მდე ადამიანი დაესწრო ისეთი ქვეყნების სამეცნიერო უნივერსიტეტებიდან და ბიზნესს სექტორიდან, როგორებიცაა ამერიკის შეერთებული შტატები, იტალია, ინგლისი, ესპანეთი, საფრანგეთი, ნორვეგია, კანადა და სხვა. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კვლევითი ცენტრისა და სხვა სამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. კონგრესს ნივრის სადემონტრაციო ნაკვეთების მფლობელი ფერმერებიც ესწრებოდნენ.

Today, started second international congress about “Georgian garlic to world”. 30 country representative entrepreneurs and scientific researchers were attending the congress. The congress opened with the word of Zaur Putkaradze, minister of Ajara Agricultural Ministry and the Supreme council Avtandil Beridze.
On the meeting participants shared their experience about garlic type chose, production and realization. The aim of congress was to integrate Georgia into international connections. Deputy of agro service center director Levan Bolkvadze presented garlic cultivation presentation in Ajara region. He mentioned about demonstration thrifts of garlic in mountainous region of Ajara.
Congress was held by support of by the initiative and organization of Ministry of agriculture of Ajara, company “world technique” and the Ukrainian company “best garlic”. Congress will take part for two days and 60 representative entrepreneurs and scientific researchers are attending the congress, such as: USA, Italy, England, Spain, France, Norway, Canada, etc. The congress attended research center representatives Ministry of agriculture of Georgia, other governmental organization members, Batumi Shota Rustaveli State University representatives and garlic show places owner farmers.