სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროგრამების პრეზენტაცია ქობულეთში
აგროსერვის ცენტრის ქობულეთის ფერმერთა საინფორმაციო სერვის ცენტრში სოფლის მეურნეობის  სამინისტროს 2014 წლის პროგრამების პრეზენტაცია გაიმართა. ორგანიზაციის  კონსულტანტებმა პროგრამები ფერმერებსა და გამგებლებს გააცნეს.
სულ წარმოდგენილი იყო 2 პროგრამა და 6 ქვეპროგრამა. აქედან ერთი   მცირემიწიან ფერმერთა 2014 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროგრამა საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეკუთვნის. პროგრამა გასული წლის შედეგების გათვალისწინებით  800 000 ფერმერზეა გათვალისწინებული და მისი ბიუჯეტი 90 მილიონ ლარს შეადგენს. პროგრამის ფარგლებში ფერმერები შეძლებენ მიიღონ აგრო-ბარათები აგროტექნიკური ღონისძიებების (ხვნა) ჩატარებისა და საწარმოო საშუალებების (სასუქი, ან სათესლე მასალა, ან მცენარეთა დაცვის საშუალებები)  შესაძენად.
აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს 2014 წლის  პროგრამა „ფერმერული მეურნეობების განვითარების ხელშეწყობა“  6 ქვეპროგრამად იყოფა და მისი საერთო ბიუჯეტი 3 030 000 მილიონ ლარს შეადგენს. ქვეპროგრამების ფარგლებში ფერმერები თანადაფინანსების პრინციპით (30 % ფერმერი, 70 სახელმწიფო) შეიძენენ მრავალფუნქციურ მოტობლოკებს, სასათბურე კონსტრუქციებსა და მრავალწლოვან ხეხილოვან კულტურებს (მოცვი, კაკალი, ხურმა, აქტინიდა (კივი), 40 %-იანი თანადაფინანსებით კი (40 % ფერმერი, 60 სახელმწიფო) ფუტკრის თანამედროვე ტიპის სკებსა და თაფლის საწურ მოწყობილობებს, ასევე დეფეკაციურ ტალახს, რომელიც მჟავე ნიადაგების გასანეიტრალებლად გამოიყენება. გარდა ამისა, იგეგმება 5 საპილოტე ფერმერული გაერთიანების ჩამოყალიბებაც.
აგროსერვის ცენტრის კონსულტანტები სოფლის მეურნეობის პროგრამების პრეზენტაციებს აჭარის რეგიონის ყველა მუნიციპალიტეტსა და თემში გამართავენ.

Presentation of MOA programs in Qobuleti
Presentation of MOA (Ministry of Agriculture) programs was held in farmers’ information center in Qobuleti, where consultants of Agro Service Center introduced the programs with farmers and governors. In total 2 program and 6 subprograms were presented. 800 000 farmers will benefit from program “Spring Works 2014 Support Project for Farmers with Little Land” the budget of which is about 90 million Gel. Within the project farmers will be able to get “Agro cards” for soil tillage and for getting agricultural products.
The budget of the second program “Support of farms’ development“, which is divided into 6 subprograms is about 3 030 000 million Gel. Within the subprograms farmers will be able to purchase multifunctional Moto cultivators, greenhouse constructions, perennial fruit tree saplings, as well as modern bee hives, honey filter equipments and mud for neutralizing the acidity in soil with co-financing (30- 40 % farmer, 60-70% state). Establishment of five farmers’ cooperatives is planned as well. The consultants of Agro Service Center plan to make presentations of MOA programs in all municipalities of Ajara region.