საკალმახე მეურნეობის მფლობელი ფერმერი აგროსესხის აღებას გეგმავს
ა(ა)იპ „აგროსერვის ცენტრის“ დირექტორის მოადგილემ საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებთან ერთად საკალმახე მეურნეობა მოინახულა. როგორც შეხვედრისას გაირკვა მწვანე კონცხის უბანში არსებული საკალმახე მეურნეობის მფლობელი ასლან ბეჟანიძე წარმოების გაფართოებასა და მასში ახალი ტექნოლოგიების დანერგვას გეგმავს, ამისთვის კი მას აგროსესხი ესაჭიროება. როგორც ბეჟანიძემ “აგროსერვის ცენტრი“-ს თანამშრომლებთან საუბრისას აღნიშნა საკალმახე მეურნეობის დაფინანსების შემთხევაში, მას საშუალება ექნება კალმახი მკაცრ ბუნებრივ პირობებშიც აწარმოოს  და  რეალიზაციის ოდენობაც გაზარდოს.
ფერმერი კალმახს 2002 წლიდან აწარმოებს. დღეისთვის ის წელიწადში დაახლოებით 10-12 ტონა კალმახის რეალიზატორია. მისი ინფორმაციით რეგიონში კვალიფიციური ვირუსოლოგისა და ლაბორატორიის არარსებობა საკალმახე მეურნეობების დაფინანსებისა და დაზღვევის საკითხებზე უარყოფითად მოქმედებს. „აგროსერვის ცენტრი“-ს თანამშრომლებმა ფერმერს შესაბამისი კონსულტაციები გაუწიეს და აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიზნობრივი ქვეპროგრამები გააცნეს. ისინი ფერმერის პრობლემების შესახებ ინფორმაციას სამინისტროს შესაბამის უწყებებს მიაწვდიან.
ა(ა)იპ „აგროსერვის ცენტრი“-ს თანამშრომლები მსგავსი ტიპის ინდივიდუალურ შეხვედრებს ფერმერებთან კვირაში ორჯერ მართავს.

The owner of trout farm plans to withdraw the agro loan
The deputy director of “Agro Service Center” along with the employees of Informational-consultative Service-Center visited the trout farm in Mcvane Kontskhi. The meeting revealed that the owner of trout farm Aslan Bejanidze needs to withdraw the agro loan in order to enhance the production and to introduce modern technologies in the trout farm. According to Aslan Bejanidze, in case of getting additional finances he will be able to produce trout and improve sales even in severe climatic conditions.
Above-stated farmer produces trout since 2002 and nowadays the amount of his sales reaches approximately 10-12 Tone a year. According to him none-existence of qualified virologist and laboratory in the region affects financing and ensuring the trout farms. The Specialists of “Agro Service Center” gave appropriate consultations to farmer and introduced the target subprograms of Ministry of Agriculture of Adjara A.R. They would inform the relevant bodies of Ministry of Agriculture about farmer’s problems.
The specialists of “Agro Service Center” are having similar individual meetings with the farmers twice a week.