არასტანდარტული მანდარინის მიღება დაიწყო
დღეს, აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრი ავთანდილ მესხიძე ქობულეთის მუნიციპალიტეტში ციტრუსის მიმღებ-გადამამუშავებელ ქარხანაში არასტანდარტული მანადარინის მიღების პროცესს დაესწრო. შპს ,,Georgian industrial Asset Management Group’’-ი, შეუზღუდავი რაოდენობით მიიღებს არასტანდარტულ მანდარინს. წარმოებული იქნება ციტრუსის კონცენტრატი საიდანაც დამზადდება წვენი, რომელიც ექსპორტირებული იქნება აზიისა და ევროპის ქვეყნებში.
ხვალიდან ასევე დაიწყებს არასტანდარტული მანდარინის მიღებას შპს ,,TCF GEORGIA’’ საწარმო მიმდინარე წელს გეგმავს 4 000 ათას ტონმდე არასტანდარტული მანდარინის მიღებას, რომლისგანაც დაამზადებს კონცენტრირებულ წვენს. რომელიც, მოხმარდება როგორც ადგილობრივ ბაზრებს, ასევე ექსპორტირებული იქნება რუსეთის, უკრაინის და ყაზახეთის ქვეყნებში.
აჭარის მთავრობის ხელშეწყობით, კომპანიები, რომლებიც 1 კგ სამრეწველო გადამუშავებისთვის განკუთვნილ მანდარინს არანაკლებ 0.20 ლარად შეისყიდიან, აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტრო 1 კგ მანდარინზე 0.10 ლარის ოდენობის სახელმწიფო სუბსიდიას გასცემს. შესაბამისად სამრეწველო გადამუშავებისთვის განკუთვნილი მანდარინის ფასი 0.20 ლარი იქნება.

Accepting of non-standard mandarin started
Minister of Agriculture of Ajara A.R Avtandil Meskhidze attended the non -standard mandarin acception process in receiving-processing factory of  Kobuleti Municipality. Ltd "Georgian industrial Asset Management Group" will accept unlimited amount of non -standard mandarin. The factory will produce concentrate, from which will be made juices for export in Europe and Asia.
Also, from tomorrow Ltd "TCF GEORGIA’’ will accept 4000 tones of non-standard Mandarin, the factory will produce concentrate, from which will be made juices for local markets and export in Russia, Ukraine and Kazagstan.
With support of Ajara A.R government, companies which accepting1kg of non-standard mandarin for 0.20 Gel, ministery of Agriculture of Ajara will give the subsidy 0.10 gel.