აგროსერვის ცენტრის კონსულტანტები ციტრუსის მიღება-ჩაბარების პროცესს აკვირდებიან
ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის სპეციალისტები ციტრუსის დამზადება-რეალიზაციის პროცესს აკვირდებიან.  მათ ხელვაჩაურის რაიონში არსებული მიმღებ-შემფუთავი საწარმოები მოინახულეს. როგორც გაირკვა სეზონის დაწყებიდან საწარმოების მიერ მიღებული და რეალიზებულია 2 000 ტონაზე მეტი ციტრუსოვანთა ნაყოფი. დამზადება-რეალიზაციის ტემპი საგრძნობლად ხელისუფლების მიერ ციტრუსოვანთა ნაყოფის სუბსიდირების ახალი პროგრამის გამოცხადების შემდეგ გაიზარდა, რაც ყოველ კილოგრამ სტანდარტულ ნაყოფზე ხელისუფლების მიერ 0,15 ლარის დამატებას  გულისხმობს.
ინტენსიურად მიმდინარეობს მანდარინის ნაყოფის მიღება-რეალიზაცია მახოსა და თხილნარის ცენტრის შემფუთავ საწარმოებში, სადაც 250 ტონა ციტრუსი -მახოს საწარმოში, 340 ტონა კი თხილნარის საწარმოშია ჩაბარებული და რეალიზებული. გარდა ამისა, თხილნარის ცენტრის შემფუთავ საწარმოს გადამუშავებული და სარეალიზაციოდ მზად აქვს 35 ტონამდე მანდარინის ნაყოფი. დიდთოვლობისა და უგზოობის გამო ციტრუსოვანთა ნაყოფის მიღება-რეალიზაცია საგრძნობლად შემცირდა ერგეს შემფუთავ საწარმოში.
ციტრუსის მიმღები ქარხნები ნაყოფს მოსახლეობიდან ძირითადად  35 თეთრად ღებულობენ.  ყოველ  ჩაბარებულ კილოგრამ ციტრუსის ნაყოფზე ემატება სუბსიდირების პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი 15 თეთრი, რაც მათ საბანკო ანგარიშებზე ერიცხებათ.  ხელვაჩაურის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახური აგრძელებს მონიტორინგს ციტრუსოვანთა ნაყოფის გადამამუშავებელ და შემფუთავ საწარმოებში.

The consultants of Agro Service Center observe the ongoing works in citrus admission-sorting facilities
The specialists of Khelvachauri Informational-Consultative Service Center visit citrus admission-sorting facilities in Khelvachauri municipality. At this point, companies packaged and sorted out 2 000 tons of citrus which is already transported for realization. Announcement of new state subsidy program for citrus improved the citrus processing process in the enterprises. Makho and Tkhilnari citrus admission-sorting facilities packed and sorted out of 250-340 tons of citrus so far.  Besides, 35 tons of citrus is ready for realization in Tkhilnari enterprise, while Erge citrus admission-sorting enterprise has problems regarding to the citrus admission because of snow and damaged roads.
Citrus companies receive standard size citrus in 35 Tetri, however farmers get additional 15 tetri within the frame of State subsidy program. In particular, citrus farmers receive additional 15 tetri as a state subsidy for one kg tangerine sold for 35 tetri on their bank accounts. Agro Service Center consultants commence monitoring the citrus admission-packing enterprises.