აგროსერვის ცენტრი ფერმერებს საჩვენებელ ნაკვეთებს უწყობს
აგროსერვის ცენტრმა დაიწყო სადემონსტრაციო ბაღების გაშენება მაღალმთიან აჭარაში. ENPARD Ajara-ის პროექტის ფარგლებში ორგანიზაცია ფერმერებს 150-300 მ2 მიწის ფართობზე მოცვისა და კაკლის პლანტაციებს უშენებს, სადაც თანამედროვე საირიგაციო სისტემების მონტაჟი და  ნიადაგის მულჩის ფირით დაფარვა იგეგმება.
მოცვისა და კაკლის ის ჯიშები, რომლებიც ფერმერთა საჩვენებელ ნაკვეთებში შენდება მაღალმთიანი რეგიონისთვის ახალია და პროექტი საცდელი სადე­მონსტრაციო ნაკვეთის მოწყობით ფერმერთა მიერ მათ დანერგვას შეუწყობს ხელს.  მაღალმთიანი აჭარისთვის ასევე სიახლეა პლანტაციებში მორწყვის წვეთოვანი სისტემის მონტაჟი და ნიადაგის მულჩის ფირით დაფარვა.
„ბლუკროპისა“ და „ლეგასის“ ჯიშის მოცვი, რომელიც ფერმერთა საჩვენებლ ნაკვეთებში შენდება მოცვის ადგილობრივი ჯიშებისგან განსხვავებით უხვმოსავლიანი, ყინვა და გვალვა გამძელეა, მისი ნაყოფი კი ზომით სამჯერ დიდია. ივლისის შუა რიცხვებში მწიფდება და 1 ნერგი საშუალოდ 6-9 კილოგრამამდე ნაყოფს იძლევა. რაც შეეხება კაკალს „შანდლერი’ ის მხმოიარობაში 2-4 წლამდე შედის და ერთი ნერგი საშუალოდ 40 კგ-მდე ნაყოფს იძლევა.
ამჯამად ქედის, შუახევის და ხულოს მუნიციპალიტეტებში ფერმერთა სადემონსტრაციო ნაკვეთებში ნერგების დარგვის პროცესი მიმდინარეობს.  ნაკვეთების სრულყოფილად მოწყობა ნოემბრის ბოლომდე იგეგმება. პროექტის ფარგლებში 6 სადემონსტრაციო ნაკვეთი ეწყობა.

Agro Service Center commences cultivation of demonstration gardens in mountainous Ajara. Within the frame of ENPARD Ajara Project 6 demonstration projects, which imply cultivation of bilberry and walnut gardens for 6 farmers, 2 in each municipality at 150-300m2 territory, have been implemented. Installation of modern irrigation systems and coverage of soil by the mulch are also planned there.
The varieties of bilberry and walnut which are planted in the gardens are innovation for the region and demonstration projects are aiming to introduce them with farmers. Installation of irrigation systems and coverage of soil with mulch in plantations are innovation for mountainous region as well.
Unlike the local varieties bilberries which are planted in the demonstration gardens named as Bluecrop and Legacy are more productive, freeze and drought resistant ones. Beside this, their fruit are tree times bigger in size than the fruit of local ones and one sapling gives 6-9 kg fruits at average. As for the walnut “Chandler” one sapling gives 40 kg fruits in average.
At the present demonstration gardens in Qeda, Shuakhevi and Khulo have been cultivated and full arrangement of plot will be finished by the end of November.