ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები „თიბისი ბანკის“ წარმომადგენლებს შეხვდნენ
ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლები „თიბისი ბანკის“ ბათუმის რეგიონალური ფილიალის წარმომადგენლებს შეხვდნენ. შეხვედრა არაფორმალური ხასიათის იყო და მიზნად ისახავდა ,,შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის“ მონიტორინგს პროექტის ფარგლებში არსებული მდგომარეობისა და დაგეგმილი სიახლების გასაცნობად. „თიბისი ბანკი“-ს თანამშრომლების განცხადებით, აჭარის რეგინოში მიმდინარე ეტაპზე მხოლოდ „შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის“ მე-III კომპონენტს განიხილავენ, რაც ახალი სასოფლო-სამეურნეო საწარმოების დაფინანსებას ითვალისწინებს.
შეხვედრაზე ორივე მხარემ დეტალურად გაიარა ყველა ის კომპონენტი და პირობა, რომლის მიხედვითაც სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ფონდის დახმარებით ფერმერები შეღავათიან აგროკრედიტებს მიიღებენ. საუბარი, ასევე შეეხო პროექტის ფარგლებში არსებულ პრობლემებსა და გამოწვევებს, რომელსაც ბანკის თანამშრომლები ყოველდღიურად აწყდებიან პოტენციურ მომხმარებლებთან ურთიერთობისას. მათ შორის ძირითად პრობლემად ბანკის თანამშრომლები ასახელებენ თანხის მიზნობრივ გამოყენებასა და სოფლის მეურნეობის კუთხით დაკავებული ადამიანების მცირე გამოცდილებას, რაც ზრდის სესხის დაბრუნებითობის რისკს.
ბათუმის საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლების განცხადებით, მსგავსი შეხვედრები საბანკო სექტორის წარმომადგენლებთან პერიოდულად გაიმართება, რათა მოსახლეობა მეტად იყოს ინფორმირებული იმ პროცედურების შესახებ, რაც აუცილებელია ბანკთან ურთიერთობისას.

The employees of Batumi Informational-consultative Service Center met with the representatives of TBC bank
The employees of Batumi Informational-Consultative Service Center met with the representatives of “TBC bank” Batumi regional branch.  Meeting was informal and aimed to study the current situation and the planed innovations within the frame of “Preferential Agro Credit” project. According to the employees of TBC bank, at the current stage they issue agro loans only for the third component of above mentioned project, which includes funding the establishment of new agricultural enterprises.
All of the components and the conditions according to which farmers will get preferential agro loans by the support of fund for rural development have been discussed thoroughly by the both parties. They also discussed the problems and challenges existing within the frame of project which employees of bank face on a daily basis while working with the potential customers.  The employees of bank name the usage of money for a purpose and lack of experience for people working in agriculture as the main problem which increases the risk that loan will be returned.
As the employees of Batumi Informational-consultative Service Center declare similar meetings with the representatives of banking sector will be held periodically in order to provide people with the information regarding to the procedures which is useful while cooperating with the bank.